İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özgürlük kavramı nasıl anlaşılmalı ?

Özgürlük heykeli

Türk Dil Kurumu sözlüğünde özgürlük şöyle tanımlanıyor: Herhangi bir kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbesti.

Türk Dil Kurumunun özgürlük tanımını herkes istediği gibi yorumlayarak, istediği gibi anlayabilir. Yoruma açık, belli bir ölçü olmaksızın yapılan bir tanımdır.

Özgürlük, kişinin her aklına geleni yapma, söyleme, ortaya koyma yetkisini vermez, bir sınır çizgisi olması gerekir. Şayet o sınır aşılırsa, bir başkasının özgürlüğüne müdahale edilirse bu özgürlük değil, olsa olsa şımarıklık, haddini bilmemezlik, ahlaksızlık ve saldırganlık olur.

İnsan, yaşadığı topluma ayak uydurmak zorundadır. Her toplumun kendi yapısına yerleşmiş belli başlı kuralları vardır. Bu kurallar örf, adet, geleneklerden,  genel kabul görmüş dini inançlardan ve toplum kurallarını belirleyen devlet kanunlarıyla belirlenir.

Özgürlük kavramı bu belirlenmiş kuralları ihlal etme yetkisini kimseye vermez. Hiç kimse “Ben özgürüm, istediğim gibi davranırım, hırsızlık yaparım, sokaktaki çocukları döverim, kadınlara saldırırım.” diyemez.

Özgürlük, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Başka bir ifadeyle, senin özgürlüğün başkasının hakkına tecavüz ettiğin anda biter. Özgürlük budur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir